ANGLICKÝ NÁZEV:
Cane Corso Italiano, Sicilian Branchiero
 

PŮVOD:
Stejně jako neapolský mastif má původ u dávnověkých římských psů. Plemeno je známé ze 17.století. Tito silní psi se používali k lovu velkých divokých zvířat, avšak i jako strážci a hlídači, takže se zúčastňovali i vojenských pochodů. Plemeno bylo oficiálně zaregistrováno v Itálii pouze v roce 1994 a v roce 1996 jej uznala i MKF. Dnes je to jedno z nejvzácnějších a cenných (drahých) plemen. Jeho rozvojem se zabývají ve školkách v Itálii, Francii, Belgii, USA, Rusku.
Získáno přirozenou cestou - Cane Corso se do dnešních dnů prakticky nezměnilo. Odnětí (zbavení se) mnoha nedostatků, vlastní jiným molossům, například problémy s dýcháním a dysplázie pohybové soustavy.
 

POPIS:
Středně velký pes, hrubé, pevné postavy, avšak elegantní, suchý, s pevnou kostrou a dobře vyvinutými svaly. Výška u psů v kohoutku je 62-68 cm a hmotnost 42-50 kg; u fen 58-64 cm a 38-45 kg. Pes je rozvláčného tvaru.
Pohybuje se tvárně, čelně a bleskurychle. Hlava je široká, s jasně zřetelnými nadobočnicovými oblouky, dosti široká v lícních kostech. Přechod od čela na čumák je dobře zřetelný. Mezi očima je hluboká brázda, procházející až do zátylku a rozdělujíc (půlí) hlavu vertikálně. Čenich nosu je černý, a rovnými tvary. Vydatný skus. Povoluje se klešťovitý nebo nůžkovitý typ (tvar). Uši jsou trojúhelníkové, visící.
Délka těla převyšuje výšku v kohoutku. Zadek je dlouhý, široký, citelně sražený. Svaly jsou dobře rozvinuté. Vysoko posazený ocas je tlustý v základu.
 

VÝŠKA:
V kohoutku
u psů – 62-68 cm,
u feny 58-64 cm.
 

VÁHA:
u psů 42-50 kg,
u fen od 38-45 kg
 

SRST:
Srst je krátká, lesklá, hustá, s nevelkým podsrstím. Zbarvení je černé, šedé, olověné, světle- rezavé, červeně-jelení, tygří. U rezavého (zrzavého) zbarvení je charakteristická černá maska.
 

CHARAKTER:
Cane Corso je nádherný služební pes, vynikající hlídač, spolehlivý ochránce i osobní strážce, nikdy neustoupí (nevzdává se) před nebezpečím, nebo ohrožením. Cane Corso je oddaný svému chovateli, jeho rodině. Je obdařen vyrovnaným psychickým stavem, snadno se učí.
 

PÉČE:
Vyznačuje se pevným zdravím, nenáročný ve stravě. Krátká srst nevyžaduje zvláštní péči. Může se chovat jak v bytě mimo město, tak i v městských bytových podmínkách.
 

PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
 

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CC
 

ČÍSLO STANDARDU:
343 (Itálie)